Netflix’in coğrafi lokasyona bağlı içerik sınırlaması son buluyor. Şimdilik AB için diyebiliriz. Henüz Türkiye gibi AB dışındaki ülkeler bakımından düzenleme bunu kapsıyor mu belirsiz ancak yeni düzenlemeye göre, yasalar artık IP ile kimlik ve adres tanımlanmasını engelliyor, böylece AB sınırları içinde dolaşmakta olan bir kullanıcı, lokasyon kısıtlaması olmadan içeriklere her yerden ulaşılabilecek. Örneğin AB içinde dolaşım yapan kişi, Fransa’da erişebildiği ama İtalya’da erişememesi gibi sorunlar ortadan kalkacak. Ancak tabi bununla birlikte, Netflixin içerik sağlama anlaşmalarındaki kısıtlamalar bakımından dolaşım bedeli gibi unsurlarda yeniliğe gitmesi gerekecek.

Bill Gates bu ay robotların, işçi olması durumunda işsizlik oranını yükseltmemesi bakımından, vergi ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. Ancak yasalar bunu uygun bulmamıştı, şimdi ise tartışma yine gündemde. İşçiler yerine gün gelecek pek çok alanda sadece robotlar çalışacak. Peki böyle bir durumda vergisini kim ödeyecek, robotu üreten mi, orada çalıştıran mı?

Youtube 30 saniyelik zorunlu reklam izletme devrini 2018’de kapatacağını duyurdu, kullanıcıların buna sevindiğini söylememize gerek yok. Yasal olarak da reklam anlaşmalarının bu durumda 2018’den sonrası için 30 saniye olarak yapılamayacağı ortada. Bizde de özellikle haber sitelerinin bizi reklama boğduğu ve içeriğe ulaşamadığımız durumlara yönelik bir yasal düzenleme olsa süper olmaz mıydı?

New Jersey’de verilen mahkeme kararına göre, polis, mahkeme emrine ihtiyaç duymadan kullanıcıların sosyal medyadaki direkt mesajlarını, dışarıya kapalı hesaplardaki postlarını okuyup inceleyebilecek. Ancak sosyal medya devlerinin bu konudaki politikaları buna nasıl uyum gösterecek merak konusu, çünkü onlar çok net olarak ABD’de alınmış bir mahkeme kararını zorunlu tutuyor. Bizde bu duruma dair hala mahkeme kararı veya savcılık emri olması gerekli, ancak bazen bunlar olsa da bilgi talep edilen sitenin ABD menşeili olması sebebiyle içerikleri ve kullanıcı bilgilerini vermediğine tanık olabilirsiniz.

İngiltere’de yeni yasal düzenleme sonrasında sosyal medya firmalarının yeni planı, kullanıcıların chat ekranlarına ‘polis’ ikonu eklenmesi. Böylece polis, mağdurun özellikle çocuk olduğu durumlarda, içerikleri kontrol edebilecek ve tedbir alabilecek.

Yahoo, Eylül’deki siber saldırı sonrasında bu ay yaptığı açıklamada, hackerlerin kullanıcıların şifresi olmadan da hesaplara erişebildiğini, bunu bir çerez yani cookies kullanarak bunu yaptığını açıkladı. Ancak bu durum Yahoo kullanıcılarının tepkisini aldı, çünkü kendi güvenlik açığını göz ardı ettiği düşünülüyor. Ayrıca henüz kullanıcılara yeni yeni uyarı mailinin gidiyor olması da tartışma konusu.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Mart 2017 sayısında yayınlanmıştır.’

 

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.