PUBG yasakları devam ediyor.

Son yılların en popüler çevrimiçi çok oyunculu ve oyun içi chat özelliği olan hayatta kalma oyunu PUBG’nin bu ay da Nepal’de ve Irak’da oyununun ülke genelinde yasaklanmasına karar verildi. Daha önce de Hindistan’da yasaklanan oyunu, 10 öğrenci yasağa rağmen oynadığı için göz altına alınmıştı. Aynı zamanda Irak hükümeti, Fortnite’ı da yasaklarken, diğer yandan PUBG oyununun sahibi firmanın bu olaylardan bağımsız yaptığı açıklamaya göre, 2018 yılındaki geliri 920 milyon dolar. Popülaritesi bir yana, bu tür oyunların engellenmesi kararı hükümetlerce bazı haklı gerekçelerle tebir olarak alınsa da, bu bir çözüm değil, neticede VPN ile veya DNS değiştirerek de oynanabilmesi mümkün. Ayrıca dijital oyunların gençler üzerinde sosyal ve entelektüel açıdan gelişim sağladığı da bir gerçek. Fakat elbette çevrimiçi ve fiziki ortamlardaki oyuncu çocuk /gencin gizliliği ve güvenliği sağlanamıyorsa, gelişimini olumsuz etkilemeye başladı ise bu konuda önce ailelerin bilinçlendirilmesi gerekir.

FACE ID ve Sosyal medya devlerine rekor davalar

Apple ABD’de dört ayrı eyaletteki mağazalarındaki soygun sebebiyle 18 yaşındaki bir genç suçlanmıştı, ancak gencin o sırada o eyalette dahi olmadığı ispatlanınca genç Apple’a 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Şikayetçinin Apple mağazalarındaki yüz tanıma sistemindeki hata sebebiyle kendisinin suçlandığını iddia etmesi üzerine, yüz tanıma sisteminin Apple mağazalarında tüketicilerden habersiz sürekli olarak çalışıyor ve onları izliyor olmasının kişilerin temel hak ve özgürlüklerini ihlal ettiği tartışmaları doğdu.  Yüz tanıma teknolojisi alanında bir başka vaka ise, geçtiğimiz aylarda bir de ABD’deki JetBlue Havayolu’nda yaşandı. Havayolunun yolcuların pasaport ve biletlerini kontrol etmek yerine, yüz tarama teknolojisini kullanması ve bunun için onay almayışı, mahremiyet ihlali tartışmalarını gündeme getirdi. Bu durum sadece bilet alınması ile kabul edilmiş sayılamayacağı gibi, önceden izin alınması gerekirken, dilediğiniz zaman bu uygulamadan çıkabilirsiniz, zaman kazandırma faydası var şeklindeki açıklamalar ise kişisel veri güvenliği açısından şikayete konu olacak gibi görünüyor.

KVK Kurulundan yeni kararlar

Geçtiğimiz iki ayda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından verilen bazı kararlar kurumun sitesinde yayınlandı. Bunlara göre;  Kişisel verilerinin silinmesi amacıyla veri sorumlusuna başvuran kişinin talebinin 30 gün içinde yerine getirilmemesi, web sitelerinde açık rıza onayı alan kutucuğun yanında aydınlatma metninin yer alarak zorla kabul ettirilmesi, bir e-ticaret sitesinin gerekli güvenlik önlemini almayarak kişilerin alışveriş bilgilerinin 3. Kişilerce erişilebilir hale gelmesine sebep olması, kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde başkaları tarafından ele geçirilmesi halinde veri sorumlusunun 72 saat içinde kurula ve veri sahibi diyebileceğimiz ilgili kişiye durumu bildirmeyişi,  doktor kontrolünde ilaç kullanan kişinin rızası olmadan eczane tarafından sağlık verilerinin 3. Kişilere aktarılması gibi durumlar sebebiyle veri sorumluları hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. 

Ayrıca aydınlatma yükümlülüğü ile veri saklama ve imha politikası konusunda iki de yeni rehber yayınlandı. Yasanın uygulanması sırasında uyulması gereken usul ve şartlar bakımından veri sorumluları için belirsiz olan pek çok soruyu giderebilir, bu yüzden rehberlerin https://www.kvkk.gov.tr/ Sitesinden detaylı incelenmesi gerekir.  Aksi halde cezaların 1 milyon TL’den fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Nisan 2019 sayısında yayınlanmıştır.’

1 reply added

  1. Güzel bir paylaşım olmuş. Sizin gibi KVK alanında çalışan meslektaşlar sayesinde bu alan ülkemizde hakettiği yeri de alacak. İyi çalışmalar. 🙂

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.