Kasım ayında Resmî Gazete’de Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun, 16.10.2018 tarihli yeni bir kararı daha yayımlandı. Kararda, elektronik ticari ileti gönderileceği zaman ilgili kişilerin rızası alınmamışsa, bunun hukuka aykırı veri işleme sayılacağı ve derhal durdurulması gerekeceği düzenleniyor. İlgili eylemin Türk Ceza Kanunu gereği suç olmasının yanında, karar, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda düzenlenen veri güvenliğine dair yükümlülüklerin ihlali sebebiyle 15.000 Türk lirasından 1.000.000 Türk lirasına kadar ceza düzenlenebileceğine de dikkat çekiyor.

Twitter’da G Suite, Target gibi firmaların doğrulanmış hesaplarının hacklenmesi ile bu hesaplardan Bitcoin dağıtıldığının vaadinin tespiti üzerine, Twitter yaptığı açıklamada Twitter’ın bir açığı olmadığını, saldırıların üçüncü parti yazılım grupları aracılığıyla gerçekleştiğini bildirdi. İçeriklerde, verilen adreslere bitcoin yollanırsa, kendi adreslerine Bitcoin’in katlanarak geri gönderileceği iddia ediliyordu. Twitter her ne kadar üçüncü parti yazılımın ne olduğunu açıklamasa da, bitcoin dolandırıcılarının yeni hedefinin popüler hesapların takipçileri olduğu ortada. Dolayısıyla mavi tik işaretinin olması, hesabın doğrulanmış olması o hesabın da hacklenmeyeceği anlamına gelmiyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), halka arzı yapılan Airfox ve Paragon Coin şirketlerinin ICO’ları menkul kıymet olarak kaydettirmediği gerekçesiyle şirketlerin her birine 250bin dolar para cezası düzenledi.

Çin’de Shenzen Uluslararası Arabuluculuk Mahkemesi tarafından verilen kararda bitcoin, yasalar tarafından korunan bir varlık olarak kabul edildi. Kripto portföy yönetimi yapan davalının, davacıya ait kriptoparaları geri vermemesi olayı, bitcoinlerin faiziyle iadesi şeklinde karara bağlandı. Mahkeme, kararında bitcoin’in, tarafların sahiplenebileceği ve kontrol edebileceği özel bir mülk olduğunu, ekonomik değer ve fayda sağlama özelliklerine sahip olduğunu belirtti. Bu karar ile taleplerin artması ve piyasalarda hareketlilik yaşanabileceği düşünülüyor.

Fransa Maliye Bakanı, vergi kaçakçılığı ile mücadele için, yılbaşından sonra vatandaşların sosyal medya paylaşımlarının inceleneceğini duyurdu. Gelirinin çok düşük olduğu bilinen ancak yüksek yaşam standardı sergileyenlerin Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal ağlardaki paylaşımlarının vergi beyanları ile karşılaştırılacağı bu çalışma daha önce de İngiltere’de uygulanmış. Ancak diğer yandan örneğin lüks bir araçla pek çok kez paylaşım yapmış olan kişi bu arabanın gerçekten sahibi değilse ve bir tanıdığının aracı ise bile bu kapsamda incelenecek olması vahim. Bu durumda daha fazla kullanıcının da hesaplarını gizli hesap ayarında kullanması olası.

Fransa’nın yılbaşından sonra uygulayacağı bir diğer yöntem de seçim öncesi, kişilerin sosyal medyadaki nefret söylemi içeren paylaşımlarının sınırlanması ile ilgili Facebook ile işbirliği yapılması. Bu bir yandan yasalar yapılırken ve terörle mücadele aşamasında teknoloji devlerinin de desteğinin alınması anlamında olumlu bir gelişme sayılırken, diğer yandan teknoloji firmasının hangi içeriklerin nefret söylemi olduğuna karar verecek olması sebebiyle kimi zaman ifade özgürlüğü için bir tehdit oluşturabileceği yönünde endişeleri de beraberinde getirmekte.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Aralık 2018 sayısında yayınlanmıştır.’

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.