Av. Şebnem Kartal

1987 yılında İstanbul’da doğan Şebnem Kartal, Ümraniye Anadolu Lisesi’nde okudu ve İngiltere’de Royal Masonic School’da dil eğitimi aldı, 2009 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

İstanbul Barosu üyesi (41683) olan Şebnem Kartal, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu’ndaki 2009 yılından bu yana olan aktif çalışmalarını Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık görevleriyle sürdürdü. Daha önce ShiftDeleteNet sitesinde haftalık  “Diji Hukuk” programını, Webrazzi sitesinde her hafta  “HukukiWeb” adlı bilişim hukuku programını yaptı.

Digitalage, E-ticaret Çağı gibi dergilerde her ay köşe yazıları yazdı.  BilisimHukuk.com  sitesinde makaleler ve çeviriler yayınlıyor. Bu alanda yazdığı makale ve aylık haber bültenlerin yanı sıra, Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanan İnternet ve Mobil Pazarlama ders kitabında ‘İnternet ve Mobil Pazarlamanın Etik ve Hukuksal Boyutları’ ünitesini hazırladı. Aristo Yayınevi’nden yayınlanması planlanan ilk kitabının hazırlığını yapıyor.

Türkiye’deki sektörle ilgili pek çok seminer ve konferansın yanısıra, 2010’da Hindistan’da düzenlenen International Technology Law Association (ITECHLAW) konferansına ve 2011 yazında ABD Washington D.C.’da “Hukukçular için Dil Okulu – Legal English for Lawyers” eğitimine katıldı.  Halen Türkiye’de İstanbul’da ve çeşitli illerde, üniversitelerde, kurumlarda, akademilerde, emniyet birimlerinde, farklı barolarda, bağımsız eğitim programlarında bilişim hukuku alanında düzenlenen pek çok eğitime, seminere ve televizyon programına eğitmen ve konuşmacı olarak katılmaya devam ediyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Crenvo İK, Webrazzi ortaklığında düzenlenen Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı eğitimlerinde 2015 yılından bu yana düzenli olarak Sosyal Medyada Hukuk eğitimi veriyor.

E-ticaret ve İnternet Hukuku alanında hukuki düzenleme çalışmaları yapan ve sektörün ihtiyaçlarını kanun koyucu kurumlara ileten E-ticaret ve İnternet Hukuku Derneği ‘nin üyesi olup, aktif olarak dernek ve İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliklere konuşmacı olarak katılıyor. Farklı dönemlerde İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde bilişim hukuku dersleri vermiş olup, bilişim hukuku alanında çalışmak isteyen stajyer avukatların stajı tamamlama aşamasında her ay İstanbul Baro’su bünyesinde gerçekleştirdiği ‘Kurgusal Dava’ çalışmalarında  jüri olarak aktif görevini sürdürüyor.

15 yıl klasik bale ve piyano eğitimi alarak Royal Academy of Dance ve MEB lise seviyesi mezuniyetini aldı. 2006 yılından bu yana lisanslı olarak dalış sporu ile ilgileniyor. Plato Film Okulu’nda Ayla Algan ve değerli tiyatro eğitmenlerinden aldığı tiyatro ve kamera önü oyunculuk eğitimi sonrasında üniversite yıllarında  rol aldığı tiyatro oyunlarının yanında, 2018 yılında Londra’daki ATC Theatre ve İstanbul DasDas  ortak yapımı olan ‘Yakaranlar’ müzikal projesinde rol alarak Mert Fırat, Volkan Yosunlu, Arif Pişkin, Vedat Yıldırım, Masis Aram Gözbek, Didem Balçın, Büşra Fridin gibi isimlerle çalıştı. Masis Aram Gözbek’in genel sanat yönetmenliği ve şefliğinde Boğaziçi Caz Korosu bünyesindeki Magma Korosu’nda korist olarak yer almaya devam ediyor ve özel olarak şan ve ses terapisi dersleri alıyor.

Ağırlıklı olarak Bilişim ve Ceza Hukuku alanlarında çalışıyor, bilişim hukuku alanında girişimcilerden büyük ölçekli firmalara kadar geniş bir yelpazede hukuki danışmanlık hizmeti sunuyor.

Twitter: @avsebnemkartal