Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, dövizle sözleşme yasağına dair istisnaları ve sınırları içeren tebliği 6 Ekim’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebiğde, Türkiye’de yerleşik taraflar arasındaki sözleşme yurtdışında üretilmiş bir yazılıma dair satış sözleşmesi ise veya donanım veya yazılıma dair lisans ve hizmet sözleşmesi ise döviz yasağı bulunmadığı da düzenlendi. Ayrıca Türkiye’de yerleşik kişiler arasındaki bir hizmet sözleşmesi, Türkiye’de başlayıp yurtdışında sonlanan (veya tam tersi) bir elektronik haberleşme ile ilgili hizmet sözleşmesi ise yine döviz yasağı bulunmuyor.

Link kısaltma servisi t.co üzerinden veri topladığı iddia edilen Twitter hakkında, Avrupa’daki Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kanunu’na aykırılık olup olmadığını incelemek için soruşturma başlatıldı. Londra Üniversitesi Akademisi’nden bir araştırmacı akademisyen Twitter’dan t.co link kısaltma servisi ile hangi verileri topladığını talep etti ve Twitter’ın da bu talebi reddetmesi sonrasında akademisyen site hakkında İrlanda Veri Koruma Komisyonu’na şikayette bulundu ve soruşturma açıldı. GDPR’a göre veri sahibinin bu bilgileri edinme hakkı mevcutken, diğer yanda teknoloji firmalarıın kullanıcı verilerini hangi amaçla elde ettiği ve kullandığı, ne kadar süre ile depoladığı gibi konularda bilgi talep edildiğinde 30 gün içinde verecekleri cevapta, şeffaf ve bilgilendirme noktasında daha açık olması gerekiyor. Ayrıca yasaya göre veri sahibi ilgili kişi bilgi edindiğinde bu verilerin unutulma hakkı kapsamında silinmesini de talep edebiliyor.

Whatsapp’ta gönderilen mesajı herkesten silebilmek için dakikalarla kısıtlı olan süre, 13 saatten fazla bir süreye çıkarıldı. Fakat bu noktada davalarda delil olarak kullanılacak mesajların silinmiş olması halinde ne yapılacağı da merak konusu. Whatsapp’taki bir mesajın silinmeden evvel alınmış ekran görüntüsünün bulunması lazım olduğu gibi, diğer yandan ekran görüntülerinin kesin delil teşkil etmemesi ve zaman damgasının bulunması gerektiği gibi konular düşünüldüğünde davalarda bu konunun bilirkişi incelemesi aşamasında gündeme geleceği kesin gibi duruyor.

Geçtiğimiz ay 5 milyon kullanıcı verisinin etkilendiği veri ihlali skandalı sonrasında Facebook her ne kadar şifrelerin ele geçirilmediğini ancak kullanıcıların şifrelerini değiştirmesi gerektiğini uyarmışsa da, İrlanda Veri Koruma Komisyonu ihlalden etkilendiği düşünülen AB’li kullanıcılara dair sorguyla ilgili detayları Facebook’tan talep etti. Soruşturma sonucunda ihlal olduğuna karar verilirse, yasa gereği Facebook’un, yıllık küresel gelirinin yüzde 4’ü olan 1.63 milyar doları ceza olarak ödemesi gerekecek. Kişisel verilerin korunması ile ilgili bizdeki yasa da kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınmaması halinde idari para cezaları 1 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.

Google haritalarda ve Google Earth’de Belçika’daki askeri bölgelerin, hava üslerinin ve nükleer santrallerin karartılmamış olması ve 2 yıl önceden beri uyarıldığı halde ihlalin düzeltilmemiş olması sebebiyle, Belçika Savunma Bakanlığı’nın şirketi dava edeceği haberi üzerine şirketin Belçika sözcüsü yaptığı açıklamada  gerekli değişikliklerin yapılıyor olduğunu duyurdu. 2014’te de Ankara Kara Harp Okulunun krokisi Google Mapste yayınlanında Türkiye benzer bir uyarıda bulunmuştu. Dünyadaki askeri tesislere haritalarında yer vermeyen Google bu kuralı Türkiye için de eksiksiz uyguluyor. Daha önce de Yandex’e askeri bölge fotoğraflarını yayınlıyor diye dava açılmış ceza verilmişti. Hindistan, Avustralya, İsrail ve Abd askeri üsleri ile de aynı sorunların geçmişte yaşandığı durumlar olmuştu. Nitekim içeriklerin stratejik konum olması sebebiyle çıkarılması öngörülüyor. Ancak bu tür içerikler açığa çıktığında neticede geri dönüşü olmuyor ve birileri tarafından yedeklenmiş de olabiliyor.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Kasım 2018 sayısında yayınlanmıştır.’

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.