İlk olarak Gezi olayları zamanında ortaya çıkan ve daha sonra Twitter’ın satın aldığı Canlı yayın uygulaması Periscope, hızla sosyal medyada yerini alırken, hukuk alanında da soruları beraberinde getirdi. Yakın zamanda Game of Thrones dizisinin bölümleri henüz yayınlanmadan torrent sitelerinden sızdırılmıştı, HBO dava açacağını belirtirken en büyük sıkıntı Periscope üzerinden de bölümleri canlı yayınlayanları tespit etmek oldu. Ülkemizden de Digiturk geçen haftalarda Periscope’a dava açmaya hazırlandığını çünkü LigTV yayınlarının bu uygulama ile kaçak izlettirildiğini açıkladı. Yine yılın en pahalı maçı Mayweather ve Pacquiao arasındaki boks maçının yayınlanması da ABD televizyonları için sıkıntı oldu.

Bu tür eylemlerin,  Telif hakları bakımından eser üzerinde hak sahibi olanların ve bağlantılı hak sahiplerinin ve yetkili meslek birliklerinin maddi ve manevi haklarını zedeleyecek nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Bu eylemler hem ceza davasına hem de tazminat bakımından hukuk davasına konu olabilir. Ancak alınabilecek tedbirler konusunda çözüm üretilmesi oldukça güç. Çünkü uygulamada bu içerikler yayınlanıyor ve bitiyor. Sonra doğası gereği kayboluyor. Eğer bu yayınlar yapılırken o anda tespit yapılırsa yayını yapan kişinin ancak Twitter hesabına ulaşılabilir. Sebebi ise uygulamaya ancak Twitter hesabı ile giriş yapılabilmesi.  Bu da anonim bir hesap ise bu kişiye ulaşmanın zorluğunu gösteriyor. Bunun dışında elbette anonimliğin bir hak olduğunu ancak anonim hesap ile işlenen ve suç oluşturan bir eylemin veya hukuka aykırı bir eylemin de yargılamaya konu olabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Neticede henüz hukuken Periscope üzerinden işlenen telif hakkı ihlallerine bir çözüm üretilebilmiş değilse de, teknoloji geliştikçe hukuk da gelişmek zorunda. Çağa ayak uydurabilmek ve ihtiyaçları karşılayacak bir hukuk yaratabilmek ise, gerçekleştirilecek hukuk reformları ile olabilir. Ancak bu kesinlikle, ‘uygulama sadece kapatılırsa, erişime engellenirse sorun çözülebilir’ anlamında algılanmasın. Çünkü bu tedbir olarak uygulansa dahi, uygulamanın sadece Türkiye’den görünmesini engeller, alternatif erişim yöntemleri ile yine izlenmeye devam edecektir, dolayısıyla hak sahipleri bakımından bir çözüm üretmez.

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.