İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından verilen karar gereği, Süper Toto Süper Lig maçlarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere Periscope’a erişim yasağı uygulanacak. İlgili yayınların yayın hakkının Davacı Digitürk’e ait olduğu ve uygulama üzerinden maçların izinsiz olarak yayınlandığı iddiasıyla verilen bu kararın, belli hesaplar hakkında olmayıp tüm uygulama hakkında verilmiş olması ise kişilerin haber alma ve iletişim özgürlüğünün kısıtlandığı gerekçesiyle eleştirilere konu oldu.

Elon Musk’ın Tesla’yı hisse başına 420 dolardan borsadan çekme kararını Twitter’dan duyurması üzerine, ABD hükümeti, şirketin borsadan çekilme kararının incelenmesi için komisyon kurdu ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından resmi soruşturma başlatıldı.

AP tarafından bildirildiği üzere, rızası olmadan Google’ın kullanıcı hareketlerini takip ettiği belirtildi. Google hizmetini kullananların gizlilik ayarları değişmiş olsa dahi, bulundukları yerlerin kayıt altına alındığı belirlendi. Princeton Üniversitesi’nce doğrulanan araştırmaya göre konum servislerinin kapalı olması halinde dahi yakındaki baz istasyonları aracılığıyla Google’a sürekli veri iletildiği ortaya çıktı. Ancak Google’ın henüz bu duruma son verileceğine dair bir açıklaması ya da girişimi olmayışı, ABD hükümeti tarafından yasal herhangi bir girişim olmadıkça gizliliğin ve kişisel verilerin de teknoloji devi tarafından pek de önemsenmediğini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu’ kapsamında yaptığı konuşmada ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulaması yapılacağını açıkladı. Türk ve dünya basınında ses getiren bu açıklama sonrasında ticari bazı dengelerin de değişeceği düşünülüyor.

BİM, iphone 6 satışlarını durdurdu. Bu durumun Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ile ilgili olduğu düşünülmekte ancak diğer yanda Apple tarafından BİM ‘e Apple’dan izinsiz şekilde Dubai’den iPhone getirerek satıldığı için dava açıldığı ve satışların durdurulmasının mahkeme kararına bağlı olduğu iddia ediliyor. BİM tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil, ancak mahkemeler distribütör dışında yollarla getirilen ürünlerin satışına dair bu tedbiri uygulamada almaktadır.

58 kişiden oluşan ünlülerin Instagram ve Twitter hesaplarını ele geçirerek para isteyen 12’si tutuklu 18 sanığın davası görülmeye başlandı. Örgütlü suçtan yargılanan sanıkların mahkeme önünde ifadeleri alındı.  Ducky Layne adlı grup üyeleri hakkında Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya bozma, bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, şantaj, hakaret ve taciz” suçlarından 3 yıldan 1321 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Kişilerin sosyal medya hesaplarına izinsiz erişmek ve orada kalmak ve şifreleri değiştirerek onların erişimini engellemek TCK’nda düzenlenmiş suçlar olup, cezaları 6 ay ile 6 yıl arasında değişmekte. Diğer yandan basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle bilişim sistemleri araç olarak kullanılmış ise  iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası yaptırım olarak uygulanabilir. Bu suçlar sadece sosyal medya hesapları üzerinden işlenmiyor elbette; bu ay Melbourne’de yaşayan bir gencin, Apple’ın güvenli ağına izinsiz giriş yapması ve kullanıcılara giriş izni veren yetkilendirilmiş anahtarlara izinsiz erişim sağlaması da buna bir örnek, bu kişi de tutuklu olarak yargılanıyor.

Güney Carolina’da iphone 6 telefonun cebinde patlaması sonucu vücudunda yanıklar oluşan kişi tarafından Apple’a ve sigorta şirketine tazminat davası açıldı. Apple herhangi bir açıklama yapmasa da  tazminat davasının sonucu bekleniyor. Daha önce ABD’de benzer bir olay aynı dönem Samsung telefonda yaşanınca da tazminat davası açılmıştı. Türkiye’de benzer bir olayda Tüketici Hakem Heyetine başvurulduğunda üretici firmadan aynı telefonun verilmesi kararına varılmıştı ve elbette böyle bir durumda maddi ve manevi tazminat davası da açılabilir. Ancak her halükarda üretici firmanın bu tür tehlikelere karşı alıcıları uyarması ve kullanıcıların buna dair önlemlere uyması ve dikkatli olması önem taşır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında 24 haziran seçimleri sonrası Facebook üzerinden ağır hakarette bulunan bir kişi hakkında kamu görevlisine hakaret suçundan soruşturma başlatıldı. Her ne kadar haberlerde içeriğin ne olduğu belirtilmese de, TCK md 125’de düzenlenen hakaret suçuna değinmekte fayda var. Yaptırımı 3 aydan 2 yıla hapis olan bu suçun kamu görevlisine karşı işlenmesi durumunda verilecek cezanın alt sınırı 1 yıldan az olamıyor. Yani kamu görevlisine hakaret edince cezası daha ağır. Ayrıca aynı madde gereği, hakaret alenen işlenirse cezası altıda bir oranında arttırılıyor. Tabi bu aleniyet şartının oluşup oluşmadığı konusunun da mahkeme tarafından her somut olayda ayrıca dikkatle incelenmesi gerekiyor. Örneğin facebook veya diğer sosyal medya sitelerinde, karşı tarafa direk mesajla gönderilmesi halinde suçun alenen işlendiğinden bahsedilemezken, doğrudan sosyal medyadaki hesabı üzerinden duvarında, ana akışta paylaşım içerisinde yayınlanması halinde aleniyetten bahsedilebilir. Ancak burada da hesabın herkese açık bir hesap olup olmadığı, kitleleri etkileme gücü de dikkate alınmalıdır. Diğer yandan eleştiri ile hakaretin sınırlarının da yasada net olarak çizilmediğini düşünürsek çoğu zaman bu tip kararların apaçık hakaret olmadığı durumlarda hakimin kanaatine kaldığını söyleyebiliriz.

ABD’li komplo teorisyeni gazeteci yazar, Trump fanı Alex Jones, ırkçı ve cinsiyetçi nefret söylemi içeren tavrı ve yayınları, paylaşımları sebebiyle Youtube, Spotify, Itunes dahil pek çok sosyal medya platformunda Alex Jones ve Infowars kanalı engellendi, içerikleri yayından kaldırıldı. Ancak Twitter tarafından herhangi bir engelleme yapılmaması, sosyal medyada kullanıcılar tarafından tepki yarattı. Bunun üzerine şirketin CEO’su Jack Dorsey, şirket kurallarını ihlal etmediğinden böyle bir şey yapılamayacağını duyurdu.

Yerli girişimleri destekleme amacı taşıyan ve Hindistan’da yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasal düzenlemeler gereği, verilerin yalnızca ülke içinde depolanması gerekecek ve yabancı teknoloji firmalarının reklam faaliyetleri denetlenecek. Tabi bu yasal düzenlemelere teknoloji devlerinin uyumu merak konusu. Diğer yandan Hindistan kripto paraları, kamuda metropol kartları gibi akıllı kartlar yerine kullandırma planını duyurdu.

Youtube, korku filmi The Nun için hazırlanan ve pek çok videodan önce yayınlanan reklamı yayından kaldırdı. Bir süre sessiz bir ekranda kullanıcının bekletilerek aniden korkutucu bir görüntünün yüksek sesle ekrana geldiği videonun kaldırılma sebebi, YouTube’da şok ve korku yoluyla reklam yapmanın yasak olması.

Playboy dergisi daha önce web sitesinde abonelik ve web sitesi ödemelerinde kripto para kullanılabileceğini duyurmuştu ancak iddialarına göre anlaşma yaptığı Global Blockchain Technologies (BLOC)’ın sözleşme kurallarını ihlal etmesi sebebiyle dava açmaya hazırlandığı belirtildi. Kripto para entegrasyonlarının Playboy’un medya platformlarında henüz gerçekleştirilmediği iddia ediliyor.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Eylül 2018 sayısında yayınlanmıştır.’

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.