En çok Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu konuştuk

2018’i geride bırakırken teknoloji alanında hukuku ilgilendiren pek çok habere ayrıca ülkemizde ve dünyada yeni yasal düzenlemelere tanık olduk diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl, kişisel veriler ile ilgili ülkemizde önemli gelişmeler oldu. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği  Veri Sorumluları Sicili Hakkında Yönetmelik ile veri sorumlulularının sicilinin kamuya açık olarak VERBİS sisteminde tutulmasına dair düzenleme getirildi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından verilen bir kararla, kişilerin sağlık verileri, cinsel hayat, kişilerin ırk, etnik köken, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezheb veya diğer inançları gibi Özel Nitelikli Kişisel Verilerinin İşlenmesinde Veri Sorumlularının Alması gereken önlemler düzenlendi. Yine sene içerisinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumlularının ve yetkilendirdiği kişilerin ilgili kişileri aydınlatma yükümlülüğünü düzenleyen bir tebliğ yayınladı. Ayrıca veri sahiplerinin veri sorumlusuna başvurarak bilgi alma, verilerinin silinmesini isteme gibi haklarını, bu başvurunun usul ve esaslarını düzenleyen bir tebliğ daha yayınlandı.

Genel Veri Koruma Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Ülkemizde kişisel verilere dair hukuki düzenlemeler devam ederken, diğer yandan AB vatandaşlarının gizlilik hakkını korumak amacıyla hazırlanan Genel Veri Koruma Yönetmeliği de 25 Mayıs itibariyle yürürlüğe girdi ve bu tarihe dek Avrupa’ya hizmet veren tüm dijital firmalar yönetmeliğe uyum süreci geçirdi. Nitekim bu düzenleme 20 milyon euro veya küresel cironun yüzde 4’ü gibi yüksek cezai yaptırımlar içeriyordu.

Alternatif medyaya sansür

Türkiye’de aboneleri olan BluTV, Spotify, Netflix, YouTube gibi internet üzerinden yayın yapan kanalların RTÜK kurallarına uymasını zorunlu kılan yasa, alternatif medyaya getirilen sansür olduğu yönünde tartışmalara sebep oldu.

AB Komisyonu’ndan yapay zekâ bildirgesi

Yapay zekanın geliştirilmesi, kullanım alanlarında sağlayacağı planlanan faydalar ve uyulması gereken gizlilik kuralları gibi konularda üye devletlerin işbirliği yapması adına AB komisyonu tarafından yapay zeka bildirgesi yayınlandı.

Döviz yerine Türk Lirası

Başka bir yasal düzenleme ile de gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerin döviz yerine Türk Lirası’yla yapılması kararlaştırıldı.

Twitch’e Çin’de erişim yasağı ve diğer gelişmeler

Yasal düzenlemeler dışında teknoloji alanında hukuku ilgilendiren ve sorgulamamıza sebep olan pek çok olaya da tanık olduk. Örneğin İngiltere’de boşanma davalarında bitcoin’in nasıl paylaşılacağı konusu gündeme gelirken; Arizona’da Uber’in sürücüsüz aracı, bir yayayı ezdi ve ölümüne sebep olunca otonom araçla yaşanan bu kazadan kimin sorumlu olacağı tartışmaları hız kazandı. AB, Google’a android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullanma sebebiyle 4.3 milyar Euro ceza düzenledi. AP’de ise, Google’ın kullanıcı hareketlerini onların rızası olmadan  takip ettiği belirtildi. Popüler canlı yayın uygulaması Twitch, Çin’de tamamen erişime engellendi.  Wikileaks tüm başvurulara rağmen ülkemizde erişime açılamamışken, diğer yandan Facebook kullanıcı verilerini usulsüz olarak elde ettiği ve siyasi müşterileri için kullandığı iddiasıyla soruşturmaya konu olan Cambridge Analytica skandalı ise bu yıla damgasını vuran olaylardandı.

 

 

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Ocak 2019 sayısında yayınlanmıştır.’

1 reply added

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.