İnternet toplu kullanım sağlayıcıları hakkında yönetmelik, Nisan ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bireylere belli bir alanda ve belli süre ile internet kullanımı sağlayan, başta internet kafe işletmecisi ve Hotspot / Wifi sağlayan firmaları yakından ilgilendiren bu yönetmelik uyarınca, kişilerin internete erişim kayıtlarının 2 yıl süre ile saklanması, kullanıcıları tanımlamaya yarayacak sms gibi çözümlerin kullanılması ve suç unsuru içeren içeriklere erişimi önleyecek filtre programlarını kullanmakla yükümlü oldu. İnternet kafelerde küçüklerin kullanım saatlerini kısıtlamak zorunlu hale geldi. Örneğin12 yaşından küçükler, ancak  yanlarında veli veya vasileriyle internet kafelere girebilecek ve 15 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra alınmayacak. Ayrıca oyunların da 18 yasından küçüklere uygun olmaması durumunda bu işyerlerinde yasaklanması gerekecek.

Bitaksi uygulaması kullanıcıların daha güvenli yolculuk yapması adına uygulamada güncelleme yaptı ve artık kullanıcılar istemediği bir taksici ile eşleşmeyebilecek. Bu özellik sayesinde olumsuz bir deneyimi olan kullanıcının bu durumu tekrar yaşamasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ancak her halükarda ilgili kişinin suça konu bir eylemde bulunması durumunda, mağdurun herhangi bir durumda savcılığa başvurma hakkı saklı.

Facebook, Fransa seçimlerinde yalan haber yayan hesaplar sonrasında 30bin sahte hesabı kapattığını ve geliştirdikleri algoritma ile artık sahte hesap kullanmanın eskiye oranla daha fazla engelleneceği duyuruldu. Elbette bir hesap sahte dahi olsa üzerinden suç işlenmesi veya hukuka aykırı içerik paylaşılması durumunda yine gerçek hayatta işlenmiş gibi şikayete konu olabileceğini ve bu kişiler hakkında soruşturma başlatılabileceğini ve tespit edilmesi halinde cezalandırılabileceğini hatırlatalım.

booking.com faaliyetleri durduruldu. Daha önce hakkında verilen rekabet kurulu kararı ile 2 buçuk milyon TL cezanın ardından, haklarında açılan ve 2015’ten bu yana süren dava da sonuçlandı ve booking.com haksız rekabet sebebiyle açılan davayı kaybetti. Bu karar sonucunda booking.com sitesinden Türkiyedeki işletmeleri içeren tüm kayıtlar kaldırıldı. Artık rezervasyon yapılamıyor.

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nun Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliği’ne göre; işbirliği kuruluşu olarak ifade edilen ihracatçı birlikleri, il ticaret ve sanayi odaları, sektör dernek ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, imalatçı dernek – birlik veya kooperatifleri, bünyelerindeki firmaları e-ticaret siteleri lehine toplu üyelik yaptığında ve giderleri karşıladığında, bu giderlerin yüzde 80’i devlet tarafından desteklenecek. Ancak işbirliği kuruluşunun bu hibeden faydalanması için bünyesindeki en az 250 firmayı belirlediği e-ticaret platformuna üye yapması gerekiyor. Her bir işbirliği kuruluşu, bu hakkı en fazla 5 e-ticaret sitesi için kullanabilecek.

 

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Mayıs 2017 sayısında yayınlanmıştır.’

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.