Mısır’da 2012 yılında İslam karşıtı bir videonun Youtube’da yayınlanması üzerine erişim engelleme kararı verilmesinin ardından açılan davanın temyiz sonrası sonuçlanması üzerine site hakkında 1 aylık kapatma kararı verildi, bu süre içinde videonun kaldırılması bekleniyor. Aynı zamanda yasak, içeriği yayınlayan diğer siteleri de kapsıyor.

Tayvan’da bir kadın Google haritalar üzerinde çıplak fotoğrafını paylaşınca sosyal medyada olay büyüdü ve Google Tayvan yetkilisi yaptığı açıklamada kullanıcıların hatalı bir durum gördüğünde bunu bildirebileceklerini belirtti. Buna benzer eylemler öç alma amaçlı intikam pornosu şeklinde olabileceği gibi harita üzerinde kişinin evinin işaretlenmesi gibi vakalar da olabiliyor.  Böyle bir durumda mağdurun kişilik haklarının zedelenmesinden ötürü tazminat davası açması ve hatta kişisel verilerinin ve özel hayatının gizliliğinin ihlalinden dolayı şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunması söz konusu olabilir.

Periscope markasına sahip tarafın Twitter aleyhine marka hakkına tecavüz gerekçesiyle açtığı davada davacı haklı bulundu ve mahkeme Periscope ibaresinin adres bağlantılarında, tanıtım sayfalarında kullanılmasını ihlal olarak kabul ederek, mobil uygulamanın, @periscopecp Twitter hesabının ve www.periscope.tv adresli sitenin Türkiye’den erişime engellenmesine karar verdi. İsimlerin kullanımına son verildiği takdirde yeniden yayına devam edilmesi mümkün.

Kanada’da bir avukat Google Plus üzerinde hakkında eski bir müvekkili tarafından yazılan olumsuz bir görüş sebebiyle sürekli olarak kazanç kaybına uğradığı gerekçesiyle açtığı davada 1 dolar tazminat kazanabildi. Olayda mahkeme her tüketicinin memnun edilemeyebileceğini düşünürken, davacı avukat bu yorumun sınırı aştığını, tüketicilere bu özgürlük sunulduğunda hakkını savunmak isteyenler için adli çözümlerin dengeli ve yeterli olmadığını ileri sürdü.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), “Oyun Bağımlılığını” yeni bir akıl sağlığı bozukluğu olarak kabul etti. Bu teşhis yapılmadan evvel en az bir yıl boyunca bu kişilerin kontrol ve takip edilmesi gerektiğini de vurguladı. Hal böyle olunca ilerde bu durumun kişilerin cezai ehliyetine etki edip etmeyeceği de merak konusu.

Shift isimli bir şirket, Apple‘ın yeni Siri Kısayolları uygulamasındaki logonun kendilerinden alındığını iddia ederek 200 bin dolarlık dava açtı. Bir başka firmanın logosunun izinsiz kullanılması veya ayırt edilemeyecek kadar benzerlik içermesi durumunda ihlale uğrayan taraf suç duyurusunda bulunulabileceği gibi, ihlal edilen marka ve logonun sahibi uğradığı zararın tazminini ve izinsiz kullanıma son verilmesini de fikri sınai haklar mahkemesinde açacağı dava ile talep edebilir.

İçeriğinde oyunculara Okula saldırı düzenleme imkanı veren bir video oyunu Active Shooter’ı satan bir hesap PayPal tarafından kapatıldı. Ayrıca şiddet içerdiği için Indiegogo oyunun fonlanmasına, Steam de barındırılmasına engel koydu. Benzer bir durumda dijital bir oyunun çocuk ve gençlere kötü örnek olması ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilemesi halinde BTK’ya başvuru veya suç duyurusunda bulunmak mümkün. Fakat herhangi bir dijital oyun hakkında hukuki yaptırım uygulanması aşamasında sansür ile önlem arasındaki ince çizginin de iyi değerlendirilmesi gerekir.

Çin’in başkenti Pekin’de JD.com sitesinden sipariş edilen ürünler, artık robot kuryelerle müşterilere teslim ediliyor. Şimdilik 20’den fazla sayıda olan robotlar, saatte 15 km/h ile tek seferde 30 paket taşıyabiliyor. Trafik şartlarına uyumlu bu robotlar, teslim aşaması öncesinde alıcıya mesajla bildirim yapıyor, yüz tanıma, kod girme ya da uygulama ile paket teslim alınabiliyor. Uygulama kulağa mükemmel geliyor. Bir yandan kargo firmalarının ihmali gibi sebeplerle doğan mağduriyetlere son verirken, diğer yandan hukuki açıdan teslimat aşamasında doğacak kusur ve sorunlarda sorumluluğun kime yükleneceği ve yüz tanıma gibi sistemler kullanılacağından kişisel verilerin nasıl korunacağı gibi hukuki tartışmalar da beraberinde geliyor.

Google Maps (Haritalar) uygulamasından çıkmadan harita üzerinde bulunduğunuz yere UBER çağırmaya yarayan entegrasyonu sağlayan Google- Uber işbirliği 18 ay sonra sona erdi. Uber’e erişim artık sadece kendi uygulamasından mümkün. Haritalar üzerinde iken ikinci bir uygulama açılması gerekecek. Olayın sebebi ile ilgili Google’dan herhangi bir açıklama yapılmadı, kimbilir belki Uber kendi uygulamasının kullanılmasını tercih etmiş olabilir veya yeteri kadar sayıda insan bu özelliği kullanmamış olabilir. Diğer yandan birbirine entegre uygulamalar arasındaki işbirliğinin sona ermesi halinde kişisel verilerin yönetimi bakımından da artık yükümlülüklere daha dikkatli uyulması gerekeceğini hatırlatmakta fayda var. Örneğin kullanıcıların bir uygulama için bir şirkete sağladığı kişisel verilerin, bir başka firma ile işbirliği aşamasında verilerin kullanımı için izin alınmış olması veya işbirliğinin sona ermesi noktasında üçüncü tarafa sağlanmış verilerin imhası, kullanımına son verilmesi sorunu doğabilir. Her ne kadar bu olayda her iki firmaya da talep edilen veriler sağlanmadan zaten bu hizmetin alınması mümkün olmasa da, genel anlamda işbirliği aşamasında farklı verilere sahip iki uygulamanın entegrasyonu ile veriler eşleştirildiğinde bir kullanıcının dini, cinsel eğilimleri, siyasal görüşü hakkında sınıflandırma yapacak kadar veriye sahip olunabilir. Dolayısıyla iş birliklerinde veya sonlanmalarda bu tür hususların da dikkate alınması gerekeceğini hatırlatalım.

Tesla, şirketin eski bir çalışanı hakkında veri çaldığı iddiasıyla Nevada eyaletinde dava açtı. Araştırmalar sürecinde şirketten izinsiz olarak fotoğraf ve görüntü yolu ile bilgi aldığı öne sürüldü. Bizde de şirket çalışanlarının ticari sır niteliğindeki bilgileri izinsiz olarak alması durumunda iş ilişkisine son verilebilir, suç duyurusunda bulunulabilir ve tazminat davası açılabilir. Öncesinde her halükarda iş sözleşmelerine bir madde olarak ekleyip önlem almakta fayda var.

Geçtiğimiz ay Amsterdam’da havalimanına bitcoin ATM’si yerleştirildi. Diğer yandan Güney Kore’de dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb hacklendi. 30 milyon dolarlık kripto para çalınmasının ardından, borsadaki mevduat ve para çekme işlemleri askıya alındı. Kripto paraların ilave banka masrafları içermemesi sebebiyle tercih edilirliğinin yanı sıra, borsanın hacklenmesi gibi durumlarda yaşanabilecek veri kayıpları ve askı süresi sebebiyle yaşanacak kazanç kayıplarından da bahsetmek mümkün.

Hindistan’daki Kerela eyaletinde devletin süt ürünleri için tedarik ağında, ABD’li Walmart da, canlı gıda sektöründe blockchain kullanmaya hazır olduğunu duyurdu. Ayrıca Microsoft, tedarik zinciri alanında izlenebilirliği sağlamak amaçlı kendi blockchain tabanlı ürün izleme platformunu geliştirmek için yeni bir ortaklık girişiminde bulundu. Görülen o ki blockchain hayatın pek çok alanında daha sağlam veri elde etmek ve verimilliği, şeffaflığı arttırmak adına günden güne daha da tercih edilir bir altyapı olmuş durumda. Hukuki olarak ise ülkemizde kullanımının yasal olması veya engellenmesi durumu ile ilgili henüz herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını hatırlatabiliriz.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Temmuz 2018 sayısında yayınlanmıştır.’

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.