Rusya’daki dünya kupası sırasında bazı takım yöneticileri oyuncuları halka açık wifi kullanmaması, sadece kendi mobil internet bağlantılarını kullanması, herhangi bir veri sızması veya saldırı halinde yayınlanmasını istemedikleri fotoğrafları cihazlarından silmesini tavsiye ederken, bazıları ise personeline kullan at cihazlar verdi. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, takımların siber güvenlik önlemlerini inceledi. Daha önceki yıllarda sadece oyunculardan veri sızdırma eylemi değil aynı zamanda taraftarlara sahte siteler üzerinden bilet satmaya çalışan dolandırıcılar da görülmüştü. Rusya Devlet Başkanı Putin, 2018 Dünya Kupası boyunca, Rusya’nın turnuvayla ilgili altyapısını hedef alan neredeyse 25 milyon siber saldırıyı engellediklerini söyledi. Alınan fiziki ve biolojik saldırılara karşı önlemlerin yanında siber saldırılara karşı da önlemler çağımızda önemini koruyor.

Almanya’da kızı ölen aile, kızının Facebook hesabına girmek istedi ve Yargıtay bu hesaba erişim hakları olduğuna karar verdi. Sosyal medyadaki dijital hesapların mirasçılara geçmesi kararı sayesinde ölüm sebebinin intihar olup olmadığı araştırılacak.

2017 nisan ayından bu yana Türkiye’deki ünlülerin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek şantaj yapan, verileri ele geçiren, hesapları satan Ducky Layne çetesinin tutuklu yargılanan 18 üyesi hakkında iddianame düznenlendi. TCK’da düzenlenen bilişim sistemine hukuka aykırı girme ve işleyişi engelleme, dolandırıcılık gibi suçlar sebebiyle cezalandırılmaları isteniyor.

Güney Amerika ülkesi Şili’de, Şili Bankası’na yapılan siber saldırıda 10 milyon dolarlık fonun ele geçirilmesi üzerine, önlem olarak ülkedeki 9 bin bilgisayarın bağlantısı kesildi. Yeni bir siber güvenlik planı oluşturulacağı duyuruldu.

Avrupa Konseyi tarafından, sivil drone kullanımına dair AB genelinde geçerli olacak ve Temmuz sonunda yayınlanıp 20 gün sonrasında yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemelere göre,  bir insanla temasa geçtiğinde 80 joule ve üzeri kinetik enerji transfer eden droneların sisteme kaydı zorunlu olacak. Ayrıca güvenlik, mahremiyet, verilerin korunması ve çevre koruma konularını da kapsaması planlandı.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan tasarıya göre, internete içerik yüklenirken filtreleme yaparak telif hakkı ihlallerinin tespit ve kontrol edilecek olması, internet ve düşünce özgürlüğü savunucuları tarafından eleştirildi. Bu filtrelerin keyfi ve sansür amaçlı kullanılabileceği endişesi hakim.

AB tarafından finans alanındaki dağıtılmış defter teknolojisi (DLT – Distributed Ledger Technology)kullanımı ile ilgili yayınlanan yeni raporda, sınır ötesi ticaret finansmanı ve kimlik doğrulaması konularında blockchain ve akıllı sözleşmelerin kullanımının önemi vurgulandı. Maliyet ve veri, belge kayıplarının önüne geçilmesi, manipülasyon riskinin düşürülmesi gibi avantajların yanında,  bu konuda hukukun hala belirsiz olması nedeniyle muhtemel risklere de dikkat çekildi.

Kötü niyetli yazılım sebebiyle biletix müşterilerinin bilgilerinin çalınması üzerine, firma müşterilerinden şifrelerinin değiştirilmesini istedi ve bir dizi önlem yayınladı. TCK’ya göre bilişim suçu içeren üçüncü kişilerin bu faaliyeti, aynı zamanda KVKK gereği kişisel verilerin gizliliğinin ihlali suçunu da oluşturmaktadır.

Instagram’ın testlerine göre,  çok yakında verified hesaplar için kullanılan mavi tik işareti herkes tarafından kullanılabilecek. Şuan için Avusturalya’da denenen özellik sayesinde güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunulacağı düşünülüyor. Pasaport veya kimlik belgesi, işyerleri ve kuruluşlar için de sahipliği ispatlayan bir fatura veya benzeri bir belge sunularak bu özellik alınabilecek.

Uber’e Londra’da geçen yıl getirilen faaliyet yasağı kararı bozuldu. Firma artık 15 ay boyunca yasal bir engel olmaksızın lisanslı olarak faaliyet gösterebilecek.

Amazon üzerinde sosyal bir deney sırasında Nazi sembolleri  taşıyan ürünlerin satışının yapıldığı ve örgütlerin kendilerine bu şekilde fon yarattığı, benzer olayların İslam ve Yahudi karşıtlarınca da yapıldığı tespit edildi. Site tarafından yapılan açıklamaya göre, kurallara uymayan tüm mağazalara karşı hızla harekete geçileceği ifade edildi.

Apple ve Samsung arasında 2011 yılından bu yana süren ve Apple’a ait tasarımın çalındığı iddiasıyla açılan davada, Samsung aleyhine 539 milyon dolar ceza verilmesinden bir hafta sonra taraflar arasında anlaşma sağlandı.

ABD’li Microsoft çalışanları, Göçmen ve Gümrük Muhafaza Dairesi (ICE) ile işbirliğine son verilmesini talep eden yönetime yönelik bir açık mektup yayınladı. Bunun sebebi, Başkan Trump’un göçmenlere yönelik sıfır hoşgörü uygulaması.  Şirketin, programlarının çocukların ailelerinden ayrıldığı uygulamayla ilgili projelerde kullanılmadığını duyurmasına  rağmen ICE ile 19.4 milyon dolarlık bir sözleşmesi olduğu ortaya çıktı ve şirket çalışanları bu işbirliğine son verin çağrısını yaptı.

Uber’in patent hakkı için başvurusunda bulunduğu yapay zeka teknolojisinin yolcuların bazı normal olmayan hareketlerini algılayıp sarhoşluk durumlarını ölçecek olması kişisel verilerin gizliliği bakımından eleştiri topladı.

Avrupa Birliği Google’a android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullanma sebebiyle 4.3 milyar Euro ceza ve Google’ın işleyişini 90 gün içinde değiştirmesi gerektiğine karar verdi. Google’ın arama, Playstore ve Chrome tarayısı gibi kendi uygulamalarını Android işletim sistemi kullanan cihazlarda yüklü olarak sunmayı zorunlu kılması,  AB Komisyonu tarafından yapılan inceleme neticesinde serbest rekabeti bozan eylem olarak tespit edildi.

Ankara’da bakanlar, spor kulüpleri temsilcileri ve federasyon tarafından yapılan toplantıda Sporda Şiddetin önlenmesi yasasında değişiklikler yapılması için alınan kararlar arasında yer alan, stadlarda yüz tanıma sisteminin kurulması hukuki açıdan tepkilere yol açtı. Bu verilerin özel nitelikli kişisel veri olması sebebiyle kişisel verilerin ihlali veya usulsüz kullanımı gibi sonuçlar doğurmasından endişe ediliyor. Henüz yasal bir düzenlemede yer almasa da, yasalaştığı takdirde uygulanacağını hatırlatalım. ABD’de de katılan kitlenin demografisini çıkarma amaçlı kullanılan bu sistem orada saha içine değil tribünlere yönelik uygulanıyor. Ayrıca biletlerin arkasında maç süreci boyunca tribünlerdeki fotoğraflarının çekileceği, yüz tanıma sisteminde yüz imajlarının kullanılması iznini seyircilerin ücretsiz olarak vereceği yazılıyor.

‘Bu yazı ilk olarak DigitalAge dergisinin Ağustos 2018 sayısında yayınlanmıştır.’

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.